ابا الصادق (سلام بر ایشان) کیست؟

در این بخش می توانید مباحث را به زبان فارسی به اشتراک بگذارید و بحث کنید

Moderators: Shana, Persian Moderator

Post Reply
Solis

Aba Sadiq 2.png
Aba Sadiq 2.png (224.53 KiB) Viewed 1372 times
بسم الله الرحمن الرحيم

والحمد لله رب العالمين

اللهم صل على محمد وآل محمد الائمه و المهديين و سلم تسليما

نَسَب او

عبدالله ابا الصادق (سلام بر ایشان) پسر امام احمد الحسن (سلام بر ایشان) در عالم روح و نوه ی امام مهدی (سلام بر ایشان) در عالم روح هستند.

مقام او

عبدالله ابا الصادق (سلام بر ایشان) دومین مهدی از دوازده مهدی است که در وصیت نامه حضرت محمد (سلام خداوند بر ایشان و خاندانشان) اسم شان ذکر شده است.
"When the holy one...took me to serve the throne of glory...and all the needs of the Shekinah, at once my flesh turned to flame....all my limbs to wings of burning fire, and the substance of my body to blazing fire", -The Archangel Metatron
Solis

حضرت محمد (سلام خداوند بر ایشان و خاندانشان) در شب وفات خود به پسر عمو و داماد و خلیفه شرعی خود امام علی بن ابی طالب (سلام بر ایشان) فرمودند:

ای ابا الحسن کاغذ و جوهری بیاور و آماده كن.” حضرت وصيتشان را به اميرالمومنين (سلام بر ایشان) املا فرمودند، تا بدینجا رسيدند: “على جان! به زودى پس از من دوازده امام و بعد از آن‌ها دوازده مهدى خواهند بود، و تو اولين نفر از دوازده امام هستى. خداوند تبارك و تعالى تو را در آسمانش، على مرتضى و اميرمومنان و صديق اكبر و فاروق اعظم و مأمون و مهدى ناميده است و اين اسامى براى احدى به جز تو صحيح نيست. على جان! تو وصى من و سرپرست اهل ‌بيتم هستى چه زنده و چه مرده آنان و همچنين بر زنانم وصى من خواهى بود، پس هركدام را كه در عقد ازدواج من باقى گذارى فرداى قيامت مرا ملاقات مى‌كند، و هركدام را كه تو طلاق بدهى من از او بيزارم، و در قيامت نه مرا مى‌بيند و نه من او را مى‌بينم. تو پس از من جانشين و خليفه‌ام بر امّتم هستى. زمانى كه وفات تو رسيد وصايت و جانشينى مرا به پسرم حسن كه نيكوكار و رسيدۀ به حقّ‌ است تسليم كن. زمان وفات او كه فرارسيد آن را به فرزندم حسين، پاک و شهيد بسپارد، و وقتى كه وفات او فرارسيد آن را به فرزندش آقا و سيّد عبادت‌كنندگان و صاحب ثفنات على واگذار نمايد، و هرگاه زمان وفات او رسيد آن را به فرزندش محمّد باقر تسليم كند، و زمانى كه وفات او فرا رسيد آن را به پسرش جعفر صادق بسپارد، و آنگاه كه وفات او فرا رسيد آن را به فرزندش موسى كاظم واگذار كند، و هنگامیکه كه وفات او فرا رسيد آن را به فرزندش على رضا تسليم كند، و زمانى كه وفات او فرا رسيد آن را به فرزندش محمّد ثقه تقى بسپارد و زمانى كه وفات او فرا رسيد آن را به فرزندش على ناصح واگذار نمايد، و زمانى كه وفات او فرا رسيد آن را به پسرش حسن فاضل بسپارد،و زمانى كه وفات او فرارسيد آن را به فرزندش محمد كه مستحفظ از آل محمد است بسپارد. اینان دوازده امام هستند، بعد از ايشان دوازده مهدى خواهند بود، پس وقتى كه زمان وفات او فرا رسيد، آن را به فرزندش كه اولين نزدیکان است تسليم نمايد، و او سه نام دارد، يك نامش مانند نام من است، و نام ديگرش مثل نام پدر من است و آن عبد اللّه و احمد است و سومين نام او مهدى خواهد بود و او اولين مؤمنان است.”

الغيبة الطوسي صفحه 150

بحار الأنوار، جلد 53 صفحه 147
"When the holy one...took me to serve the throne of glory...and all the needs of the Shekinah, at once my flesh turned to flame....all my limbs to wings of burning fire, and the substance of my body to blazing fire", -The Archangel Metatron
Solis

منبر مصر

ابا الصادق (سلام بر ایشان) پیشگویی های مهمی را محقق ساخته اند، از جمله: اهل بیت (سلام بر ایشان) از دیرباز بیان کرده اند که تا ظهور قائم آل محمد (سلام خداوند بر ایشان و خاندانشان) منبر یا تریبونی در مصر ساخته می شود و مردم را به سوی ایشان فرا می خواند.

عبایه الاسدی گفت: از امیر مؤمنان (علیه السلام) شنیدم که می فرمود: «من در مصر منبری خواهم ساخت و دمشق را سنگ به سنگ ویران خواهم کرد و یهود و نصاری را از همه خانه های اعراب بیرون خواهم کرد و من با این عصای خود، عرب‌ها را می‌رانم». گفتم: ای امیر مؤمنان، گویا می گویی بعد از وفاتتان زنده خواهید گشت. حضرت فرمود: «چه دور است ای عبایه! تو به چیز دیگری فکر کردی، مردی از من این کار را می کند». – معانی الاخبار، الصدوق، صفحه 406

و صدیق اکبر با پرچم هدایت راه می‌رود… سپس به مصر سیر میکند و بر منبرش بالا می‌رود و مردم را خطاب می‌کند و علم را در دل مؤمنان می‌ریزد، پس مؤمن به آنچه از علم نزد برادرش است احتیاج ندارد، پس آن روز تاویل این آیه است: {خداوند همه را از گشایش خودش غنی می‌سازد}” قرآن کریم،سوره النساء آیه 130.

بحار الأنوار، جلد 53، صفحه 85، بشارة الإسلام صفحه 74

روایت فوق تصریح می کند که منبر مهدی قبل از ظهور مهدی (سلام بر ایشان) توسط نجیبان مصر آماده می شود. ابا الصادق (سلام بر ایشان) در سال 1102 به کشور خود مصر بازگشت و انصار امام احمد الحسن (سلام بر ایشان) را از سراسر جهان گردآورد و به تنهایی یک بستر رسانه ای ایجاد کرد که مؤمنان از طریق آن، ویدئوها و محتوای رسانه ای برای دعوت امام احمد الحسن (سلام بر ایشان) تهیه و برای تمام نقاط جهان منتشر می کردند. هیچ بستر رسانه ای دیگری در مصر ساخته نشده است که مردم را به یاری رسانی به امام مهدی (سلام بر ایشان) دعوت کند. این پیش گویی تنها توسط ابا الصادق (سلام بر ایشان) محقق شد. یادتان باشد در روایت بالا، امام علی (سلام بر ایشان) فرمودند که مردی از او منبر مصر را می سازد. و آن مرد مهدی دوم عبدالله ابا الصادق (سلام بر ایشان) بود.

“ام المؤمنین مریم روایت کرده است که او را به اسلام مصر بشارت داده اند و تا یوم الدین، اسلام از مصر خارج نمی شود… [تا آنجا که گفته شد …] و او آگاه بود که منبر مهدی اعظم در آخرالزمان در مصر است و راهگشای او مردی است که شجاعتش آهنین و قلبش قوی است و خداوند فتوحات عارفین را به روی او می گشاید و الهامات محدثین را به او الهام می کند (فرشتگان با او صحبت می کنند) …”

سید علی عاشور، آنچه امام علی در مورد آخرالزمان فرمودند، صفحه 328

هنگامیکه عبدالله ابا الصادق (سلام بر ایشان) مؤمنان را گرد آوردند و منبر مصر را بنا کردند، هنوز آشکار نشده بود که ایشان مهدی دوم و یکی دیگر از شخصیت های مهمی هستند که در روایات اهل بیت (سلام بر ایشان) ذکر شده اند: صاحب مصر.
Solis

صاحب مصر

روایات صاحب مصر را چنین توصیف می کنند:

“صاحب مصر نشانه نشانه هاست و نشانه اش شگفت است و خود نشانه هایی دارد، قلبش “حسن” است، سرش “محمد” است و نام جدش را تغییر می دهد، اگر رفت، بدان که مهدی در خانه شما را میزند، بنابراین قبل از اینکه بکوبد، در ابرها به سمت او پرواز کنید یا به سمت او بیایید، حتی اگر روی برف سینه خیز روید.”

“منبر مهدی اعظم در آخرالزمان در مصر است و راهگشای او مردی است که شجاعتش آهنین و قلبش قوی است و خداوند فتوحات عارفین را به روی او می گشاید و الهامات محدثین را به او الهام می کند (فرشتگان با او صحبت می کنند) …”

“احدی او را در حالی که با آنان است نمی شناسد، مانند صبر اولیا صبر می کند، پرچم سیاه را برافراشته می کند، و به خدا سوگند همانا او آماده کننده برای مهدی است.”

این روایت کاملاً بر ابا الصادق (سلام بر ایشان) منطبق است.

هنگامی که ایشان منبر مصر را بنا کردند و مؤمنان را از سراسر جهان گرد آوردند، هیچ کس نمی دانست که ایشان صاحب مصر هستند. ایمان و شجاعتشان مردم را از همه ملت ها برانگیخت تا به وعده خدا ایمان بیاورند. و ایشانند که از منبر مصر به جهانیان خبر دادند که امام مهدی (سلام بر ایشان) و امام احمد الحسن (سلام بر ایشان) با پرچمهای سیاه مشرقی از غیبت بیرون آمده اند.

این وعده ای است از اهل بیت (سلام بر ایشان) به ابا الصادق، صاحب با وفای مصر،میباشد که او برای مردمش رستگاری را به ارمغان می آورد.

امام علی (سلام ایشان) می فرماید: ” پس صاحب مصر از اختفا و سکوتی طولانی خروج می کند و غار اسرار را می گشاید و فریاد می زند “انتقام، انتقام!” و راه را برای مهدی هموار خواهد کرد. و همانا مردم با حاکمان و دنیا هستند. و دین با غریبان است، پس بشارت باد بر آنان، تا زمانی که مهدی آل بیت (سلام بر ایشان) بر آنان خروج کند، پس از آنکه خداوند سرزمین دزدیده شده مردمان سرخ را به لرزه درآورد و مردم آرزوی عدالت کنند.”

سید علی عاشور، آنچه امام علی در مورد آخرالزمان فرمودند
Post Reply

Return to “Persian / فارسی”