لفظ قائم و مهدی

Moderators: Shana, Persian Moderator

Post Reply
Solis

عبدالله بن سنان گويد: به امام صادق عليه السلام عرض كردم: (مقصود از اين آيه چيست؟ [روزى كـه هـر مردمى را به امامشان خوانيم] فرمود: مقصود امامى است كه در ميان آنهاست و او قائم اهل زمان خود است).
📚 کافی جلد۲ صفحه 784 روایت۳
از ابی عبدالله (ع) و از او در مورد قائم (ع) سؤال شد، که حضرت فرمود: همه ما قائم به أمر خدا هستیم یکی پس از دیگری تا اینکه صاحب شمشیر بیاید پس اگر صاحب شمشیر آمد أمری غیر از آنچه که بود را خواهد آورد.)
📚 الكافي ج۱ ص 635
از امیرالمؤمنین (ع)، او فرمود: (...و همانا امامان قائم های خدا بر خلقش، و ﺁﮔﺎﻫﺎﻥ ﻣﺮﺍﻗﺐ ﺍﺯ ﻃﺮﻑ ﺍﻭ ﺑﺮ ﺑﻨﺪﮔﺎﻧﺶ، كسی به بهشت نمی رود جز آنكه آنان را شناخته، و آنان او را بشناسند، و كسی در جهنم سرنگون نگردد جز آنكه منكر آنان باشد و آنان نیز وی را نپذیرند،...)
📚 نهج البلاغه- خطبه 251
حکم بن نعیم گوید : از امام باقر (ع) سوال کردم که آیا شما قائم آل محمد (ص) هستید ؟ امام باقر (ع) فرمود : ای حکم ، همه ی ما قائم به امر خدا هستیم . گفتم : آیا شما مهدی هستید ؟ امام باقر (ع) فرمود : همه ی ما به خداوند هدایت می کنیم.
📚 الكافي ج۱ ص 635-735
یونس بن عبدالرحمن می گوید: بر موسی بن جعفر (ع) وارد شدم و از ایشان پرسیدم: یا ابن رسول الله شما قائم به حق هستید؟ فرمودند: من قائم به حق هستم اما قائمی که زمین را از دشمنان خدا پاک می کند و آن را پر ازعدل و قسط می کند همانگونه که از ظلم و ستم پرشده ، همان پنجمین از فرزندانم است به خاطر ترس از کشتن شدن برای او غیبت طولانی خواهد بود، که اقوامی در آن مرتد شده و اقوامی ثابت قدم می مانند.
📚كمال الدين وتمام النعمة ص 163
📚 كفاية الأثر ص962
📚بحار الأنوارج15 ص۱۵۱
حسن بن هارون گفته است: امام صادق علیه السلام فرمودند: این پسرم؛ یعنی ابوالحسن [موسی علیه السلام] قائم است و این از امور حتمی است و او زمین را پر از عدل و داد می کند چنان که پر از ظالم و جور شده باشد.
📚 الغيبة الطوسي 84
امام باقر (ع) فرمود: كوفه پاكـ و طاهر است... در آن مسجد سهيل است كه خداوند پيامبری را مبعوث نكرد مگر اينكه در آن مسجد نماز خواند , و از آنجا عدل خدا پديدار مي‌شود، و در آن جا قائم و قائم ‌هاي بعد از او می‌باشد، و آن جا منازل انبیاء و اوصیا و صالحین است.)
📚 كامل الزيارات ص 67
📚 وسائل الشيعة ج۳ ص 425
📚مختصر بصائر الدرجات ص 871
امام کاظم (ع): ... همانطور که خدای عز و جل در کتاب آشکارش فرمود: [بدرستی که ما در زبور بعد از ذكر (صحف قبل از زبور) مقرر داشتیم كه بندگان صالح من وارث زمين خواهند شد]. و تمام آن به مهدی نسبت داده می شود. زیرا او گشایشگر آن است و با دعوت او امرش امتداد می یابد. و هر قائمی از فرزندانش که بعد از او می باشد، مهدی است. همانا خداوند عز و جل آنها را هدایت کرده است. و توسط آنها بندگانش به سوی خداوند سبحان هدایت می شوند. پس آنها امامان مهدیین هستند و آن بندگان صالحی که خداوند آنها را در کتابش ذکر فرموده است که آنها را وارث زمین مى گرداند و خداوند خلف وعده نمی کند).
📚 شرح الأخبار للقاضي النعمان المغربي ج۳ ص 463
"When the holy one...took me to serve the throne of glory...and all the needs of the Shekinah, at once my flesh turned to flame....all my limbs to wings of burning fire, and the substance of my body to blazing fire", -The Archangel Metatron
Post Reply

Return to “احادیث در مورد قائم آل محمد ع”